Курорти України демонструють зростання на 30%, оскільки коронавірусна криза сприяє розвитку внутрішнього туризму

Курорти України демонструють зростання на 30%, оскільки коронавірусна криза сприяє розвитку внутрішнього туризму

Пітер Дікінсон, Редактор Служби сповіщень Атлантичної ради в Україні

Оскільки країни Європейського Союзу закрили в’їзд для українських туристів, вітчизняні курорти Чорного та Азовського моря переживають ранній літній бум. Таке зростання внутрішнього туризму спостерігається за кілька тижнів після того, як Україна почала послаблювати обмеження карантину. У той час коли одні українці бояться, що це може призвести до нової хвилі захворювань, інші сподіваються, що така тенденція сприятиме вкрай необхідному розвитку сектору гостинності в країні.

За даними оператора мобільного зв’язку Vodaphone Україна, на курортах на півдні Одеської, Миколаївської та Херсонської областей спостерігається зростання на 30% відвідувачів під час вихідних наприкінці червня з нагоди Дня Конституції. Аналіз інтернет-трафіку та використання 4G визначив ще сильніше зростання кількості туристів на курортах на узбережжі України в Азовському морі на південному сході країни, лише на невеликій відстані від передової поточного конфлікту з Росією. Невелике село Білосарайська Коса, яке розташоване приблизно у 20 км від міста Маріуполя, відзначилося найвищим показником зростання на 177% у річному обсязі туристів.

У той же час, протягом червня 2020 року Одеса зберегла свою репутацію літньої столиці країни, тому що кількість туристів тут перевищила докоронавірусний рівень. Відпочиваючі прилетіли до Одеси з усієї України протягом першого місяця літнього сезону, причому найбільша їх кількість приїхала з Києва та міст навколо столиці, а також з Запоріжжя та Дніпра. Величезний наплив туристів спричинив значні затори в Одесі та навколо неї, а рух на трасі Київ – Одеса тривалий час було заблоковано.

Великий туристичний потік після локдауну на південних курортах країни сприяє новим занепокоєнням щодо можливого сплеску випадків коронавірусу. Багато відпочиваючих які відвідували пляжі Одеси під час святкувань Дня Конституції, відзначали відсутність елементарних заходів захисту проти пандемії, що може призвести до того, що відвідувачі можуть заразитися, а потім поширити вірус по всій країні після повернення додому. 30 червня міністр охорони здоров’я України Максим Степанов попередив, що масові порушення норм щодо карантину коронавірусу в Одесі та на інших курортах неминуче призведуть до нової хвилі інфекцій.

Незважаючи на можливість виникнення коронавірусних захворювань, недавнє значне зростання кількості туристів свідчить про чудову персперктиву для вітчизняної туристичної галузі, яка сильно постраждала від попередніх місяців локдауну. Зокрема, Одеса є традиційно популярним місцем весняного відпочинку, але готелі, ресторани, кафе та клуби міста в основному залишалися закритими протягом квітня та травня 2020 року. Зараз одеська індустрія гостинності сподівається компенсувати втрачений час та розраховує скористатися обмеженими можливостями подорожей, доступних українцям влітку 2020 року.

Громадяни України отримали безвізовий доступ до Шенгенської зони Європейського Союзу у червні 2017 року в рамках Угоди про асоціацію Укаїни з ЄС, але безвізові поїздки призупинено після закриття міжнародних кордонів на початкових етапах коронавірусної кризи весною 2020 року. Україна не потрапила до “зеленого” списку безпечних країн, оприлюдненого ЄС наприкінці червня, що означає, що туристичні поїздки до Європейського Союзу в найближчі кілька місяців залишаються малоймовірними.

Кілька країн, які не є членами ЄС, протягом останніх тижнів відкрили свої кордони для українських мандрівників. У цьому списку такі країни як Туреччина, Єгипет, Чорногорія та Албанія. Чартерні рейси до Туреччини відновилися на початку липня, і турецька туристична адміністрація має намір прийняти до 100 000 українських відвідувачів, що становитиме близько двох третин від 145 000 українців, які провели відпустку в Туреччині протягом липня 2019 року. Загалом минулого року у Туреччині відпочили понад 1,5 мільйона українців, завдяки чому Україна посіла сьоме місце за кількістю громадян, які відпочивали тут.

Незважаючи на зменшення обмежень на подорожі до до деяких країн через коронавірус, багато українців, як очікується, цього літа уникатимуть відпочинку за кордоном через невизначеність, що пов’язана з пандемією, на користь внутрішніх напрямків. Вони зможуть обрати з все більш широкого спектру варіантів. За останні роки український туристичний сектор зазнав значної модернізації. Зокрема, морські курорти південного узбережжя країни отримали перевагу від будівництва нових об’єктів та значно покращили стандарти обслуговування.

Анексія Росією Кримського півострова у 2014 році дуже вплинуло на розвиток туристичної галузі України. До початку анексії Крим був традиційним напрямком літнього відпочинку України, і щосезону українці становили переважну більшість відвідувачів. Зараз цей річний потік українських туристів в Криму наближається до нуля, що призводить до розвитку курортів уздовж прибережних регіонів материкової України.

Також прикладаються певні зусилля для просування України як дестинації на міжнародному ринку. Президент Зеленський закликав український парламент найближчим часом прийняти новий закон про розвиток вітчизняної туристичної галузі. Після вступу на посаду трохи більше року тому президент України часто висловлював зацікавленість у туристичному секторі країни. У липні 2019 року він підписав указ про розвиток Чорнобильської зони відчуження як національної туристичної атракції. Ця увага до туристичної галузі випливає з низки ініціатив попереднього уряду щодо просування України на міжнародному рівні як нового та оригінального місця відпочинку.

Коронавірусна криза сприяла підсиленню кампанії щодо просування туризму, яку українська влада розпочала протягом останніх років. Але коли країна знову відкриється для міжнарожного туризму, зараз невідомо. На початку липня відбувся запуск порталу VISIT Ukraine, який має на меті стати ключовим ресурсом для міжнародних відвідувачів, які подорожують в Україну. Портал містить дані Державної прикордонної служби, Міністерства інфраструктури, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ і містить низку інформації, включаючи вказівки щодо в’їзду в країну та оновлення правил коронавірусу.

Хоча ці зусилля із залучення туристів з-за кордону, безумовно, вітаються і, мабуть, давно назріли, розвиток української туристичної індустрії все ще дуже залежатиме від здатності учасників ринку генерувати зростаючий внутрішній попит. Протягом пострадянського періоду поїздки за кордон розглядалися серед українців як символ виского статусу і заможності. Це створило значні проблеми розвитку внутрішнього і в’їзного туризму, де ще з часів СРСР залишилися погані стандарти обслуговування і напівзруйнована інфраструктура. Однак, пострадянський стереотип про занепад українських курортів зараз не відповідає реальності все більш конкурентоспроможної туристичної галузі. Оскільки рекордна кількість українців налаштована провести відпустку 2020 року в Україні, сектор гостинності в країні може стати однією з небагатьох галузей промисловості, котрі отримають користь від коронавірусної кризи.

Оригінал англійською тут: https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/ukrainian-resorts-see-30-growth-as-coronavirus-crisis-boosts-domestic-tourism/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *